Rodiče se neustále hádají

už to nedávám. Rodiče se v jednom kuse hádají. Mám pocit, že nemám doma chvíli klid. Hrozně mě to trápí. Nevím, jestli spolu zůstanou a kolikrát si říkám, že kdyby se rozvedli, bude to lepší. Je mi z toho smutno. Zhoršil jsem se i ve škole. Vůbec nevím, co mám dělat.

(Jirka, 12 let)

Ahoj Jirko,

mrzí mne za tebe, že se doma necítíš dobře a umím si velice dobře představit, jak ti je. Měj na paměti, že není tvou vinou, že rodiče mezi sebou mají neshody a už vůbec to není signálem, že by tě jeden či druhý měl rád méně.

Tví rodiče se dostali do vztahové pasti, ze které ani jeden nedokáže najít cestu ven. Celý život řešíme různé vztahy, potýkáme se s různými zkušenostmi, které po tom uplatňujeme zase ve vztazích dalších. Určitě už jsi i ty sám zažil hádku s kamarádem, kamarádkou, sourozencem, možná i s rodičem, a tak sis mohl všimnout, že konflikt je hlavně o neochotě druhého vyslechnout, neochotě akceptovat jeho postoj, neschopnosti připustit si, že chyba může být na naší straně a v neposlední řadě i na neochotě domluvit se na řešení, aby se situace neopakovala a bylo dobře všem. A pokud není na straně rodičů vůle, nic s tím spolu neuděláme.

Co však můžeme...

Jsi nedílnou součástí domácnosti, ve které bys měl mít možnost klidu a odpočinku. Seber odvahu a řekni rodičům, jak se cítíš a co cítíš.

Vyjádřením toho, že je ti něco nepříjemné, něco ti ubližuje, se nedopouštíš ničeho, co by rodiče mohli brát jako drzost nebo troufalost. Zhoršil ses ve škole a je jasné, že když nemáš místo, kde by ses na učení mohl soustředit, někde se to odrazí.

Rodiče si často vůbec neuvědomují, že jejich hádky mohou negativně ovlivňovat i ty, kterých se to netýká, a to nejen členy společné domácnosti, ale i třeba sousedy.

Pokud by rodiče pro tvé pocity neměli pochopení, neváhej mne vyhledat ve škole. Domluvíme si schůzku a můžeme složitost situace probrat osobně.