Žákovský parlament

Žákovský parlament je orgánem žáků, který zástupcům tříd:

• umožňuje nejméně 4x ve školním roce diskutovat s vedením školy a demokratickou cestou hledat a nalézat nejvhodnější řešení jejich problémů, uspokojování jejich potřeb a zájmů
  • v případě potřeby umožňuje svolat žákovský parlament kdykoliv
  • garantuje realizaci nalezených řešení.

Žákovský parlament spolupracuje zejména s ředitelkou školy, zástupkyní školy, sdružením rodičů, popř. radou školy.

Činnosti žákovského parlamentu

1. Žáci v každé třídě si mohou zvolit dva zástupce třídy – členy žákovského parlamentu školy. Zástupci tříd při řešení problémů spolupracují zejména s třídním učitelem.
  2. Zástupci tříd zvolení v první až páté třídě mají v žákovském parlamentu hlas poradní. Zástupci zvolení z šesté až deváté třídě mají hlas rozhodující.
  3. Člen žákovského parlamentu má v průběhu jeho jednání možnost přednést takový návrh své třídy, který byl při předchozím hlasování ve třídě schválen většinou hlasů. Návrh předkládá za třídu ve formulaci, o které je možno v žákovském parlamentu hlasovat.
  4. Pověřený žák žákovského parlamentu pořizuje stručný zápis o jeho jednáních a zejména zapisuje výsledky každého hlasování.
  5. Volební období je roční, začíná 1. října a končí 30. září. Volby se v jednotlivých třídách uskutečňují v průběhu měsíce září, nezávisle na termínu a průběhu voleb ve třídách ostatních.
  6. Třída, která si své zástupce do 30. září nezvolila, nebo jejíž žádný zástupce se jednání žákovského parlamentu neúčastní, pozbývá možnost spolurozhodovat o dění ve škole, dokud vlastním úsilím tento stav nenapraví.
  7. Žákovský parlament si zvolí pětičlennou žákovskou radu, která řídí jednání parlamentu.

Oblasti vhodné k všeobecné diskuzi

• Prostředí, ve kterém se učíme (materiálové vybavení ve třídách, škole, školní jídelně, školní družině – péče o majetek)
  • Soutěže na škole (skladba, rozšíření, vhodnost, zájmy, pomoc organizovat i samostatně).
  • Školní jídelna – úroveň stravování.
  • Chování žáků na škole (vnitřní řád školy a jeho dodržování) – pomoc při řešení problémů žáků.
  • Skladba předmětů (volitelné předměty 7. – 9. ročník).
  • Využívání schránky důvěry a další.

Prosinec - Měsíc dobrých skutků 2 1